Department of Modern Languages and Classics

Aidan Winiewicz

Aidan Winiewicz

The George Griffin Brownell Sr. Award for Excellence in Spanish

Arabic

Honored for Excellence in Arabic Languages
Liam Anders
Margaret Lyons
Ashton Royal
Mackenzie Wilson
Owen Emerson

Chinese

Excellence in Second-Year Chinese
Anne Katherine Fike
Thomas Blackwell

Excellence in Third-Year Chinese
Quinn Lee

Excellence in Fourth-Year Chinese
Olivia Salazar

French

James Lamar McCann Award for Excellence in French
Lincoln Auvil
Jacob Dennis
Destiney Amos
Raegan Thornton
Anna Mauldin
Emily Ray
Rachel Carter Atkinson

Prix d’excellence en français
Sutherlan Pritchard

Outstanding French Major
Abbie Giunta
Willow Barnes

Outstanding French Minor
Emily (Milly) McKenzie
Thomas Cope

Outstanding Freshman in French
Jack Maurer
Molly Thomas

Outstanding Service in French
Pike Briggs

Special Recognition
August Byrd
Simeon Saub

German

Dr. Barbara Fischer Memorial Scholarship for Study in Germany
Katherine Lightfoot

Dr. Donald E. Hall German Study Abroad Scholarship
Christina Walker

Excellence in First-Year German
Emma Powers

Excellence in Second-Year German
Abby Shinnerl

Excellence in Third-Year German
Katie Applebaum

Excellence in Fourth-Year German
Jack Lombardo

Federation of German-American Clubs Scholarship for Study in Germany 2020/2021
Christina Walker

Melanie Sontheimer German Study Abroad Scholarship
Richard Tucker

Most Progress Made In German
Michael Fisher

Outstanding Undergraduate Student in German
Hunter White

The Bell Endowed Scholarship for Study in Germany
Christina Walker

Outstanding Graduate Student in German
Richard Tucker

Outstanding Service Award in German
Natasha Stevanovich

Fulbright English Teaching Assistantship Award for Germany 2020/2021
Austin Blair
Chad Hankins
Ian Samlowski
Katherine Lightfoot

Fulbright Student Research Award for Germany 2020/2021
Joshua Kirks

Italian

Excellence in First-Year Italian
Chiara Fiandaca
Haley Kubilus
Aric Mitchell
Carmela Serraiocco

Excellence in Second-Year Italian
Madeline Pickens

Excellence in Third-Year Italian
Julie Summer

Greatest Progress in Italian
Rachel LaPointe

Most Outstanding Major in Italian
Zachary Ziegenhorn

Outstanding Italian Minor
Riley VanMeter

Outstanding Service in Italian
Kahlil Brooks

Best Essay in Italian
Vito Lombardi

Russian

ACTR Post-Secondary Russian Scholar Laureate Award
Nickolas S. Schwartz

Spanish

Outstanding Service in Spanish
Ana Belén Álvarez

Outstanding Teaching in Spanish
Gerardo Ruz

The George Griffin Brownell Sr. Award for Excellence in Spanish
Aidan Winiewicz

Delta Phi Alpha Inductees

Oluwakemisola O. Adeusi
Nathan Amos
Fatema Dhondia
Fletcher Hall
Elise Hoppenjans
Gift A. Iyioku
Jonathan P. Little
Emily Maier-Costanza
Aidan Cole Moyer
Piper Pochkowski
Jo Powder
Brighlyn Rowland
Natasha Stevanovich

Dobro Slovo Inductees

Nickolas S. Schwartz
Megan Carneal
William Susa
Samuel Turner

Gamma Kappa Alpha Inductees

Andrew Becker
Kendall Calamusa
Brady Duke
Olivia Janson
Vito A. Lombardi
Patrick McGrath
Alexis Shenefield
Carson Shockney
Lacey Stewart
Julie Sommer

Sigma Delta Pi Inductees

Fiona Allgaier
Avery Anderson
Abigail Aron
Lauren Bena
Alexandra Brill
Karin Britt
Katie Cahill
Cara Cannarozzi
Morgan (Taylor) Coffey
Lawson Colgate
Maggi Diaz
Emily Hernandez
Collin Gibson
Abby Gowen
Caitlin Gregory
Mason Greving
Elena (Lee) House
Sydney Humphrey
Corrie LaBelle
Jacob Kaplan
Haylee Malenfant
Jordan Meeks
Johanna Menonna
Mary Mooney
Brandon Paras
Carmen Pedroza de Lovett
Sydney del Rosario
Ashley Rosen
Katherine Valeriote
Claudia Vereen
Delaney Walker
Colleen Walsh